Biz Aşkı Kimden Çaldık?

Artena

Bezir güneş sisteminin on altıncı gezegeni olan Saçsap ın bir otostopçu için pek de çekici bir yanı yoktur. Yani gezegene uğramamış, uzaktan bir izlenime sahip olmuş otostopçu için. Ama eğer otostopçu, yolu ordan geçerken orayı bir kestirme yol üzerindeki han olarak seçerse ya da sonsuz dumura uğratıcıdan kaçarken yolu oradan geçerse, evrenlerin ilk zamanlarında gerçekleşen ve daha sonra tüm zamanlarda yansıması görülen bir duruma tanıklık etme şansına sahip olur.

Saçsap gezegeninin hiç bitmeyen çöllerinin ortasında bir vahadır Tükenmez Kalem ormanları.. Gezegenin o can sıkıcı beyazlığına, mavi renkler katar. Tabi gezegen sakinleri için birtakım ekolojik ve ekonomik faydaları da vardır ama bunlar bir otostopçuyu pek ilgilendirmiyor. Bu tip şeylerin Saçsap ta bir otostopçuyu ilgilendirdiği tek zaman dilimi,otostopçunun tipp-ex yağmurlarından hızla kaçıp herhangi bir tükenmez kalem tüccarının dükkanının altına sığındığı zamanlar olur. Bu zaman diliminde düşünülen diğer şeyler de hepsi farklı şeyler söyleyip aynı şeyleri yapan politikacılardan hangisinin seçileceği ya da Saçsap Tükenmez Kalem Güzellik yarışmasını kimin kazanacağıdır. Otostopçular, kuşkusuz bunlarla meşgul olmak yerine Kalem Ormanlarıyla Tipp-Ex yağmurlarının garip, anlaşılmaz ve bir o kadar da ihtişamlı, tutkulu ilişkilerini gözleme şanslarını kullansalardı o zamana kadar ki alışıldık gezegenlerin alışıldık rutinlerinin dışına çıkma şansına sahip olabilirlerdi. Ne yazık ki buna sadece birkaç otostopçu vakıf olmuş ve dile getirebilmiştirler. Ve maalesef dile getirip yazıya döktükleri de “Ot, Çiçek, Böcek ve Krikket Yazarları” birliği tarafından uzun bir süre efsane ve gerçekliği olmayan “şeyler” olarak nitelendirilmiştir.

Zaman yolculuğunda geriye doğru yolculuğa çıkan bilimle ilgili olan veya ilgiliymiş gibi davranan şahısların ve arkeologların tespitlerine göre, Saçsap gezegenin temel organizmaları olan Tükenmez Kalemler daha önce milyarlarca patlama ile oluşan milyarlarca gezegen içindeki birçok gezegende daha evrimleşmiş ama nedeni anlaşılamayan bir şekilde topluca intihar ederek, kendi medeniyetlerini ortadan kaldırmışlardır. Tükenmez Kalemlerinin yaşamlarını belli bir uzunlukta sürdürebildiği tek gezegeninin de Saçsap olduğu kanıtlanmıştır. Fakat bilimle uğraştıklarını iddia edenler buna bir açıklama getiremediklerini kabullenmek zorunda kaldıklarında, aslında tükenmez kalemlerin var olmadığını ve hiç var olmayacağını iddia etmişlerdir.

Süregelen tükenmez kalemlerin yanılsama oldukları iddialarına alternatifi ise sıradan bir otostopçu olan Osman getirmiştir. Osman, bununla da yetinmeyip bu olayın çözümünü bazılarına göre evrendeki en büyük sorunlardan biri olan şeyle, aşkla bağdaştırmıştır. Osman ın Bezir güneş sisteminin Saçsap gezegenindeki Tükenmez Kalemlerin varlığına ilişkin teorisi kısaca şöyledir..

Tipp-ex yağmurlarının tek bir işlevi vardır; o da tükenmez kalem ağaçlarını Saçsap ın o katlanılmaz beyazlığına geri döndürmek.. Tabi dolaylı olarak evrenin yok olmasına da sebep olabilir ama bu pek de önemli değil. Teoriye devam edersek, Saçsap ta 21 ay süren bir yılda, 7 ay yaz yaşanır ve tipp-ex yağmurları(ki Saçsap ta gökten yağan tek şeydir.) sadece yaz aylarında yağar. Kalan 14 ayda ise Tükenmez Kalem Ormanları Tipp-ex Yağmurlarının yarattığı tahribatı telafi etmekle uğraşırlar. Daha önce bahsedilen, bilimle uğraştıklarını iddia edenler neden daha elverişli şartlarda değil de kendisine bu kadar zarar veren Tipp-ex Yağmurlarıyla dolu olan bir ekosistemde evrimleştiklerini ve hayatta kaldıklarını anlayamamış, mantıksız, saçma ve sonucunda sizin de bildiğiniz üzere yanılsama olarak nitelendirmiştir. Osman ise bu ilişkiyi farkı şekilde tanımlamıştır.. Otostopçunun Galaksi Rehberi nde Çoğunlukla Zararsız olarak nitelendirilen Gezegenin sakinleri olan kuaför torunları bu ilişkiye aşk demektedirler. İlişkiye ilk bakışta Tükenmez Kalemlerin bu ilişkiden bırakın fayda elde etmeyi, yok saymayı bile başaramayacağı görünmektedir. Ama ilişkinin derinliğine inildikçe ilişkinin(yani aşkın) doğası ortaya çıkmaktadır. Osman ın ilk gördüğü bu ilişkide iki tarafın hiçbir zaman eşit olmadığıdır, ister istekler ister ihtiyaçlar olsun ilişkinin terazisinde devamlı bir dengesizlik söz konusudur. Bu örneği de Tipp-ex Yağmurlarının Tükenmez Kalemlere olan ihtiyacına ve Tükenmez Kalemlerin Tipp-ex Yağmurlarına olan isteğine dayanarak ileri sürmüştür. Teorinin ikinci kısmı ise, iki tarafın da bunun sonucunda elle tutulur bir şey elde etmeyi beklememesidir. Nitekim ne tükenmez kalem ormanları tipp-ex yağmurlarından uzun vaadede elle tutulur bir şey bekliyor, ne de tipp-ex yağmurlarının yaşamı için ormanlar olmazsa olmaz. İlişkide Tipp-ex yağmurları kendilerini ormanlar üzerinden anlamdırırken, var ederken, ormanlar da benzer şekilde, yaşamlarını anlamlı kılıyor. Tabi ormanlar fiziksel olarak bu ilişkiden büyük miktarlarda zarar görüyor, bunu yapmaktan ötürü tipp-exlerin de acı çektiği şüphe göstürmez. Ama anlaşılmaz şekilde bu ilişki, ikisini de yokluklarındaki hallerden çok daha güçlü hale getiriyor. İşte bu daha önce tanınlanmamış ilişkiye aşk deniyor. Eğer aklınıza, iyi de peki niye böyle bir ilişkiye giriyorlar ya da neden bu ilişki onlara yaşama gücü veriyor gibi sorukar gelirse; 42 den başka bir cevap olmadığını hatırlamanız gerekir!

Bizim yani, kuaför torunlarının, aşkı nasıl çaldığımızın hikayesi de gayet ilgi çekicidir. Ama bunu başka bir sefere bırakmak aşırı yükleme yakmamak anlamında makbuldur.