Karşı cins

\"tapoem\" - Yiğit Güneli

Otostopçunun Galaksi Rehberi nin tüm çok-boyutlu canlılar arasında yaygınlaşmasıyla birlikte artan editör sayısının doğurduğu sonuçlardan biri olarak rehber de yazılan her bilgiye güvenmemek gereklidir.
Örneğin bir zamanlar Otostopçunun galaksi rehberinin karşı cins hakkında söyledikleri şunlardır. Karşı cins, der, koca evrende yüzleşebileceğiniz en tehlikeli kompleks atomik yapıdır. Size zevk verir, gizem hissini yaşatır ve hepsinden önemlisi konsantrasyon yeteneğinizi bir Vagon unkinden farksız kılar. \"Karşı\" kelimesi her ne kadar bir ayrımcı bir kelime olsa da görevini başarıyla yerine getiremediği için (aslında bu her ayrımcı için geçerlidir) şu şekilde bir örnek vermek doğru olacaktır. Traal in kurt-gibi-acıkmış Cırtlak Canavarı iki cinsin de tahmin etmesi zor olmayan özelliklerini taşır. Birincisi, cırtlak kelimesi evrende uzun zamandır \"dişi\" anlamına gelir. Traal in Canavarı, diye devam eder, sürekli çevresine bağırarak onları ele geçirebileceğini düşünür. Dişilerin ise aynı eylemi yaparken kimsenin kendisini ele geçiremeyeceğini düşündüğü bilinmektedir. İkincisi ise iki canlının da Oldukça salak olmaları Ana Galaktika Ansiklopedisinde bile(sonradan değinilecektir) erkeklerin belirleyici özellikleri arasında gösterilmiştir. Traal ın Canavarı kafasına bir havlu geçirip kendisini görmeyen kişileri görmediğini zannederken erkekler ise etrafına 3-4 kat giysi sarmış dişileri çıplakmış gibi görmeyi bir başarı kabul eder.
Karşı cins, der, etrafta milyarlarca bulunmasına rağmen merak edilen ender varlıklardan biridir. İki taraf da vaktinin çoğunu birbirini anlamaya çalışarak geçirir. Bazı az gelişmiş gezegenlerde erkek olanların bir dişi uğruna bütün ırkını savaşa götürüp onları ölüme sürüklediği bile bilinmektedir.
Rehber incelemeleri yapan bir başka editörün şans eseri karşılaştığı bu yazı, neyse ki çok geçmeden düzeltilmiş ve yazıyı yazan kişinin henüz evrimini tamamlayamamış bir ırktan geldiği ortaya çıkmıştır.
İşte karşı cins maddesinin düzeltilmiş şekli:
Evrenin, atomun ve diğer şeylerin en temel yasası olan moleküler çekim kuvvetinin bir başka örneğidir birisidir karşı cins çekimi. Olayın bütününü özetlemek gerekirse dişiler atom çekirdeği; erkekler de çekirdek etrafında dönen atomlar olarak gösterilebilir.